Udrażnianie kanalizacji

Mechaniczne udrażnianie kanalizacji

Aby instalacja kanalizacji działała prawidłowo, musi być poprawnie wykonana. Szczególnie ważne jest przestrzeganie określonych w projekcie technicznym średnic rur  i spadków przewodów oraz unikanie kolan 90 stopni. Na działanie kanalizacji  duże znaczenie ma  materiał, z jakiego wykonana jest instalacja. Obecnie instalacje kanalizacji wykonuje się głownie z tworzywa sztucznego, które ma wiele zalet (między innymi bardzo gładkie powierzchnie wewnętrzne rur, odporne na powstawanie kamienia i agresywne substancje chemiczne), oraz żeliwa sferoidalnego.

 

Jednak nawet najlepiej wykonana instalacja będzie się zatykać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać. Trzeba więc pamiętać, że do kanalizacji nie wolno wyrzucać:

-resztek pożywienia,

-tłuszczu,

-stałych odpadów,  

-szmat,

-gruzu, piasku,

-środków agresywnych chemicznie, farb i klejów.

W przypadku kiedy awaria kanalizacji powtarza się mimo zachowania ostrożności i dbałości o jej stan, możemy mieć doczynienia z błędem montażowym, lub awarią sieci kanalizacyjnej.

Do najczęściej występujących błędów należy wystająca w świetle rury uszczelka, albo niewłaściwe spadki.

Wykrycie wystającej uszczelki jest bardzo trudne bez specjalistycznej kamery i wymaga wprowadzenia do instalacji kamery TV umożliwiającej sprawdzenie jakości połączeń rur i kształtek oraz występowania braku spadku instalacji.

Udrażnianie kanalizacji mechaniczne, tzw. przepychanie rur to powszechna metoda dbania o przepustowość i czystość w instalacjach wewnętrznych kanalizacji, szczególnie w miejscach gdzie dochodzi do niedrożności. Przyłącza do budynków oraz instalacje zewnętrzne także mogą być czyszczone i  udrażnianie tą metodą. Ważnym atutem używania maszyn mechanicznych wykonując udrażnianie rur takimi jak przepychacz do rur, szczególnie przy obsłudze instalacji zewnętrznych, jest możliwość pracy w warunkach zimowych w temperaturze ujemnej.