Dowiedz się więcej

Przepychanie rur

Zatkane rury toalety, umywalki  bądź kuchni to kłopot dla całego domu. Aby je udrożnić, konieczne będzie przepychanie rur w celu zwolnienia korka który blokuje przepływ ścieków. Ale jak udrożnić szybko rury Metod jest naprawdę wiele, a więc można dopasować je pod posiadany sprzęt oraz… umiejętności. Czy przetykanie rur faktycznie jest takie trudne? Wiele zależy od materiału z jakiego wykonane są rury. Najbardziej kłopotliwe może okazać się stare żeliwo. Ma to związek z kruchością rur , oraz korozją a co z tym związanym odrywaniem się złuszczonych kawałków rur

Łatwiejsze do przepchnięcia  są rury z rury PCV .

Generalnie przepychanie kanalizacji i przyczynę jej zapchania się można jednak podzielić na dwa rodzaje:

Zatory kuchenne – najcięższe do usunięcia, gdyż spowodowane są odkładającym się w środku rur tłuszczem oraz resztkami po posiłkach. Tłuszcz osadza się na rurach głównie wtedy, gdy na długim poziomie kanalizacji wystąpi mały spadek, bądź nie będzie go wcale. 
Zatory kanalizacji ogólnej– najczęstszą przyczyną ich powstawania są gromadzące się w odpływie, papier, włosy, resztki jedzenia czy inne przedmioty. Jeżeli zaobserwowałeś w okolicach umywalki albo brodzika charakterystyczne bulgotanie, może ono zwiastować rychłe zatkanie się rur!

Jak poznać co jest zatkane, trzeba sprawdzić gdzie jest odpływa a gdzie go nie ma, jeśli woda nie odpływa z umywalki a odpływa z prysznica i WC, zatkany jest odcinek między umywalką a kolejnym odpływem. Jeśli nie odpływa zarówno z umywalki jak i prysznica, a odpływa z toalety zatkany jest cały odcinek. Gdy nie ma odpływu z muszli ustępowej, a woda odpływa z innych urządzeń, prawdopodobnie zatkany jest syfon toalety. Gdy woda nie płynie z żadnego z  urządzeń, albo co gorsza ścieki wracają do prysznica, oznacza korek na pionie lub dalszym odcinku kanalizacji.

Zator w instalacji umywalki czy prysznica czy wanny możemy spróbować usunąć za pomocą przepychaczki gumowej, w przypadku. W przypadku częściowej drożności możemy zastosować środki chemiczne stosowane do udrażniania rur. Bardzo ostrożnie należy stosować środki chemiczne w momencie całkowitej niedrożności. Środki te nie tylko mogą nie przepchać kanalizacji ale także w skrajnych przypadkach powiększyć szkody.

  •  
zadzwoń