Dowiedz się więcej

Czyszczenie kanalizacji

Każdego dnia  nieczystości z naszych domów czy firm odprowadzane są rurami kanalizacyjnymi do miejskiej instalacji kanalizacji, lub szamba. Jednym z najczęstszych  awarii kanałów jest ich zapchanie, które może doprowadzić np. do zalania mieszkań czy piwnic lub garaży. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie kanalizacji. 

Rury kanalizacyjne  podatne są na osadzanie się zawiesin, tłuszczu,  mułu, co prowadzi do zmniejszenia ich przepustowości. Czyszczenie kanalizacji to nic innego, jak usuwanie wszelkiego rodzaju osadów – np. tłuszczu, piasku czy kamieni mułu kanalizacyjnego , które stanowią zaporę dla napływających ścieków. Optymalne jest czyszczenie  raz,  a w przypadku instalacji o dużym obciążeniu zanieczyszczeniami lub ze słabymi spadkami conajmniej dwa razy do roku. 

Czyszczeniem kanalizacji powinny zajmować się  wyspecjalizowane  firmy. Na początek tego typu prac przeprowadza się monitoring odcinka kanalizacji. Po stwierdzeniu rodzaju i wielkości zalegających zanieczyszczeń,  dobiera się odpowiedniego sposobu czyszczenia kanalizacji. Najpopularniejszą metodą czyszczenia kanalizacji  jest metoda hydrodynamiczna popularnie zwana WUKO: wykorzystuje się specjalistyczne wielofunkcyjne pojazdy (te największe wyposażane są w system odzysku wody).  

Czyszczenie instalacji kanalizacji- Na czym polega czyszczenie? Woda ze zbiornika, poprzez pompy, pod bardzo wysokim ciśnieniem 120-200 BAR trafia do umieszczonego w kanale gumowego węża. Wypływając z niego, strumień pod wysokim ciśnieniem, kierowany jest na ścianki rur usuwając i wypłukując osady, a także kierując je do studni rewizyjnej. Stąd osady wypompowywane są kanalizacji  miejskiej  lub wybierane do zbiornika.

Czyszczenie kanalizacji – metoda mechaniczna
Inny sposób czyszczenia kanalizacji to metoda elektromechaniczna – używa się specjalnych spirali elektrycznej zakończonych różnymi końcówkami (dobiera się je w zależności o wymiarów rur i zalegających w nich zanieczyszczeń).Spirali, poprzez przepycharkę dużej mocy, nadaje się wysoką prędkość obrotową, w ten sposób łańcuchy rozbijają  zatory i usuwając zanieczyszczenia ze ścian rury. Metoda mechaniczna najlepiej sprawdza się do czyszczenia kanalizacji o średnicy do 160 mm.

 

 

 

zadzwoń